1. Planowanie

Zaplanuj swoją naukę wcześniej.  Policz ile masz czasu do egzaminu, jakiego materiału musisz się nauczyć, a co powtórzyć.

2. Systematyczność.

Ucz się systematycznie. Pamiętaj, o wiele łatwiej jest zapamiętać małe partie materiału.

Rób 15 minutowe przerwy między powtórkami, żeby dać odpocząć swojemu organizmowi przed następną godziną nauki, to zwiększy efektywność pracy.

3. Domowy egzamin

Spróbuj zrobić w domu próbny egzamin. Nastaw budzik na odpowiedni czas. Zorientujesz się, czy mieścisz się w przeznaczonym na pisanie danego przedmiotu czasie.

4. Nauka wielozmysłowa

Nauka to nie tylko bierne „zakuwanie”. Uczyć się mogą wszystkie twoje zmysły-notuj, rysuj, oglądaj, słuchaj, śpiewaj, stukaj, mów szeptem lub głośno, spaceruj po pokoju.

5. Nie daj się stresowi

Stres przed egzaminem jest rzeczą naturalną. Ten pozytywny motywuje Cię do działania i wspomaga koncentrację. Zbyt duży poziom stresu może Cię jednak zablokować i utrudnić napisanie egzaminu.

6. Odpoczynek

W przerwach od nauki korzystaj ze świeżego powietrza, wyjdź do ogrodu, na spacer z psem lub do lasu czy parku. Pamiętaj o zasadzie: im większy wysiłek umysłowy, tym większa potrzeba odpoczynku i relaksu. Podczas powtórek nie zapominaj więc o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność.

7. Myślenie pozytywne- to połowa sukcesu

Nie traktuj nauki jako zło konieczne – bo będzie ci wtedy o wiele trudniej.

W dniu egzaminu

 • Dobry początek dnia nastawi Cię pozytywnie.
 • Dobrze się wyśpij i wstań nieco wcześniej.
 • Spokojnie zjedz śniadanie i przygotuj się do wyjścia.
 • Ubranie i przybory do zabrania naszykuj dzień wcześniej.
 • Wszystkie czynności wykonuj spokojnie i zadbaj o pogodną atmosferę.
 • Nie rozmawiaj o tym, co może pójść źle.

image3Na egzaminie

Nie panikuj, że masz pustkę w głowie. Uczyłeś się więc na pewno sobie przypomnisz. Wszystko będzie dobrze. Weź kilka głębokich oddechów i … do pracy.

 1. Uważnie przeczytaj polecenia, nie komentuj ich.
 2. Próbuj odpowiadać na wszystkie pytania zamknięte, jeśli nie znasz odpowiedzi-wybieraj tą, która wydaje ci się najbardziej prawdopodobna.
 3. Najpierw odpowiadaj na pytania, które wydają ci się proste, potem przejdź do trudniejszych-mogą zabrać ci więcej czasu.
 4. Na pytania otwarte odpowiadaj zwięźle, formułuj swoje myśli sensownie, logicznie.
 5. Uważnie zaplanuj treść wypowiedzi pisemnej.
 6. Sprawdź-związek treści z tematem oraz ortografię.
 7. Wykorzystaj cały czas przeznaczony na egzamin.

Pamiętaj egzamin to sprawdzian Twojej wiedzy i umiejętności, ale nie „koniec świata” Trzeba go napisać! Masz wiedzę, więc uwierz więc w siebie, dasz radę!!!

Powodzenia!!! Adriana Gabryś – pedagog szkolny

image4