PSP Luboszyce
Matematyka wokół nas


Uczniowie klasy 7 i 8 PSP w Luboszycach realizowali na lekcjach matematyki projekt pt. "Matematyka wokół nas". 
Celem projektu było poszerzenie wiedzy o otaczającym świecie, kreowanie nietypowego spojrzenia na matematykę, dostrzeganie jej piękna oraz rozwijanie świadomości na temat praktycznego zastosowania matematyki. 
Zadaniem uczniów było wykonanie zdjęć nawiązujących do obiektów i pojęć matematycznych.

Poniżej prace uczniów.

Organizator: Elżbieta Molenda

 

 
Bieg Turawski

 XX Turawskie Biegi Przełajowe w Kotorzu Małym zakończone sukcesem uczniów naszej szkoły. Emilia Podgórzec i Dominik Walewska w swojej kategorii wywalczyli III miejsce, a Julia Kondziela II. Otrzymali puchary oraz cenne nagrody rzeczowe. Wszystkim uczestnikom i zwycięscom i trenerom gratulujemy! :)

 
Szkolny Turniej Wiedzy Ekonomicznej

15 maja 2019r. odbył się w naszej szkole XIV Szkolny Turniej Wiedzy Ekonomicznej 

adresowany dla uczniów klasy ósmej oraz klas trzecich gimnazjalnych.

W konkursie uczestniczyli Klaudiusz Bewko, Żaneta Panicz,  Natalia Rataj z klasy IIIC  

oraz Kamila Makiolczyk, Sara Maruszczyk, Paulina Passon i Aleksandra Patelska z klasy ósmej.

Uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte (test jednokrotnego wyboru) 
i otwarte dotyczące oprocentowania kredytów, obliczania podatku dochodowego i podatku VAT

oraz sprawdzające znajomość pojęć ekonomicznych.

Poziom był bardzo wyrównany, jednak zwyciężyli gimnazjaliści:

I miejsce zajęła Żaneta Panicz, II – Klaudiusz Bewko, a III – Natalia Rataj.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję, życzę dalszych sukcesów.

Organizator konkursu: Elżbieta Molenda

 

 

 
Sara Maruszczyk Laureatką Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego

20 maja nasza uczennica Sara Maruszczyk odebrała z rąk kuratora oświaty Pana Michała Sieka dyplom oraz nagrodę za zdobycie tytułu laureatki w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym. Sarze towarzyszyła Jej nauczycielka języka polskiego mgr Magdalena Nielska oraz mama, Pani Katarzyna Maruszczyk. Gala odbyła się w Filharmonii Opolskiej.

 
Turnieju BRD

10 maja odbył się powiatowy etap Turnieju BRD w Opolu. W turnieju wzięły udział dwie drużyny z naszej szkoły. Drużyna młodsza w składzie: Amelia Sarkowicz, Monika Gonsior, Tomasz Wierszak i Kacper Białowąs oraz drużyna starsza w składzie: Nikola Prudel, Natalia Rataj i Klaudiusz Bewko. Młodsza drużyna zdobyła w konkursie drugie miejsce, a drużyna starsza miejsce czwarte. W klasyfikacji indywidualnej pierwsza była Amelia Sarkowicz, a Natalia Rataj druga.

 
Wycieczka Kraków-Zakopane-Wieliczka

Grupa uczniów z klas IV a, IV b, V i VI naszej szkoły, pod opieką pań: Ewy Sitarz, Adriany Gabryś i Joanny Lukosz wyruszyła na trzydniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Pierwszym punktem był - gród Kraka, a tam Wawel, Katedra Wawelska, Groby Królewskie oraz zasłużonych Polaków, Dzwon Zygmunta, Smocza Jama. Po spacerze po dziedzińcu wawelskim i podziwianiu widoków ze wzgórza, udaliśmy się na Rynek Krakowski. Po drodze mijaliśmy zabytkowe kościoły, kamienice i słynne okno papieskie, z którego Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski pozdrawiał wszystkich mieszkańców Krakowa. Spacerując po Rynku Głównym wszyscy podziwiali Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza, a także mieli okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki. Następnie udaliśmy się do Muzeum Podziemia Rynku, które prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury, odsłoniętymi murami Małej Wagi, Wielkiej Wagi i całego ciągu Kramów Bogatych – swoistego centrum handlowego. Drugiego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Zakopane. Na początku mieliśmy okazję zwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej- najnowocześniejszy obiekt tego typu w całej Polsce. W środku kino 4D, największa makieta Tatr, "prawdziwa" jaskinia tatrzańska, sala odkryć i wiele atrakcji, które przybliżają wiedzę o Tatrach, a także uczą tego jak się w nich zachowywać. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach w Teatrze Witkacego, gdzie dowiedzieliśmy się m.in. jak aktorzy przygotowują się do swoich ról. Krupówkami zeszliśmy pod stację PKL Gubałówka skąd kolejką wjechaliśmy na szczyt, z którego rozciągał się przepiękny widok na panoramę Tatr. Był czas na odpoczynek i spróbowanie lokalnych przysmaków np.: serów, obwarzanków i lodów oraz coś dla ducha-drewniany kościółek na Pęksowym Brzyzku - najstarszy zabytek w Zakopanem. W drodze do pensjonatu widzieliśmy słynną skocznię, na której odbywają się zawody w skokach narciarskich. Trzeci dzień naszej wycieczki to zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka" trasa górniczą, co było nie lada gratką dla każdego uczestnika. Cała grupa dostała specjalne kombinezony, kaski, latarki i inne elementy wyposażenia. Podzieleni na grupy z przewodnikami mieliśmy okazję wczuć się w rolę górników dawnych czasów. Wysłuchaliśmy ciekawych historii, szukaliśmy właściwych tras z mapą, mierzyliśmy stężenie metanu, przemierzaliśmy korytarze, labirynty i wydobywaliśmy ręcznie sól, którą potem na pamiątkę zabraliśmy do swoich domów.

Wycieczka dała nam wiele radości i duży zastrzyk wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 
Śląskie beranie

W piątek, 10 maja 2019 roku, w Izbicku odbył się XXVI Wojewódzki Konkurs Gawędziarski „Śląskie Beranie”. Nasza uczennica, Magdalena Labisz, mieszkanka Kępy, zdobyła I miejsce w kategorii : Monolog, klasy I – III szkoły podstawowej. Magda wygłosiła monolog zatytułowany „Bysia – moja zywicielka”. Bysia, to imię krowy, która w opowiadaniu Magdy jawi się jako bezcenny skarb – żywi swoją właścicielkę. Ponadto w monologu, wygłoszonym w gwarze, odnajdujemy pochwałę pracowitości a ganiona jest próżność i zachłanność. Opowiadanie napisała Gabriela Dworakowska, która przygotowała Magdę do Konkursu. Nie był to pierwszy występ Magdy w Izbicku. W 2017 roku Magda – wtedy uczennica klasy I, zachwyciła jurorów gawędą, której tematem były perypetie rodzinne; wówczas także zdobyła I miejsce. 

Przy okazji warto wspomnieć, że uczniowie z Kępy, Luboszyc i Biadacza stają w szranki konkursowe od samego początku „Śląskiego Berania” . W historii Konkursu zapisali się gawędziarze przygotowywani przez Danutę Zalewską (zmarłą w 2009 roku), nauczycielkę, najpierw szkoły podstawowej, potem gimnazjum w Biadaczu. Po śmierci Danuty Zalewskiej, Jej uczennice, które zaraziła pasją i bakcylem regionalnym – Adriana Bewko (Kępa) i Magdalena Klotka (Luboszyce) – podtrzymywały dobrą tradycję (przygotowani przez nie uczestnicy zawsze zdobywali najwyższe miejsca, tak jak bywało to za czasów ich Mentorki). Od siedmiu lat – przy czym od dwóch jako Publiczna Szkoła Podstawowa w Luboszycach  z klasami gimnazjalnymi – uczniowie przygotowywani są przez Gabrielę Dworakowską. Prezentacje uczniów to nie tylko monologi, ale i scenki rodzajowe. Przez te wszystkie lata uczniowie prezentowali między innymi następujące scenki : Kiszenie kapusty, Pieczenie chleba, Chowanie Basa, Darcie pierza (w wielu odsłonach), Oczepiny, Z gaikiem idziemy, Kopanie kartofli, Pielgrzymka do św. Rocha, Babcine tęsknoty.

 
Fianł wojewódzki w piłce siatkowej

 

Dnia 10.05.2015 r. w Szkole Podstawowej w Domaszowicach odbył się finał wojewódzki w piłce siatkowej chłopców szkół gimnazjalnych. Do finału przystąpiły drużyny 4 drużyny :Domaszowice, Luboszyce, Lubrza i Stare Siołkowice. Rozgrywki odbyły się systemem - każdy z każdym. Po bardzo zaciętej grze i minimalnej różnicy punktów drużyna z Luboszyc zajęła III miejsce. W składzie drużyny wystąpili: Chyłka Dariusz, Pisula Bartek, Archacki Michał, Sowa Marcel, Nalewaja Maksymilian, Koźmiński Krzysztof, Drewniany Nikolas, Kałamucki Mciej , Czok Kamil. Gratulujemy chłopakom i nauczycielowi wychowania fizycznego pani Renacie G. 

 

 
Biegi Sztafetowe z 'Szóstką"

10 maja odbyły się Biegi Sztafetowe z „Szóstką” zorganizowane przez PLO VI w Opolu dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich gimnazjalnych. Nasi uczniowie z 8 klasy w Biadaczu wzięli udział w biegach i dzielnie walczyli aż do samej mety uzyskując wynik poza strefą medalową. Wielkie gratulacje za zaangażowanie dla naszych pociech!

 

 

 
Wycieczka do Energylandii i Krakowa klasy VI i VII

26-27 kwietnia 2019r. odbyła się wycieczka klasowa do Energylandii i Krakowa. Pierwszego dnia, po zbiórce o godz. 7,15 wyruszyliśmy do oddalonego 170 km od Luboszyc, największego parku rozrywki w Polsce, który znajduje się w miejscowości Zator. Z przyjemnością korzystaliśmy ze wszystkich możliwych ekstremalnych przejażdżek np. Roller Coaster Mayan, Tsunami Drop czy Apokalipto oraz otwartego od 2018r. coastera Hyperiona. Dopisała nam pogoda i mogliśmy korzystać również z wodnych atrakcji, takich jak: Anaconda czy Jungle Adventure. Była to fantastyczna zabawa i niezapomniane wrażenia. Po godzinie 18,00 ruszyliśmy do Krakowa, gdzie zostaliśmy zakwaterowani. Po krótkim odpoczynku wybraliśmy się na wieczorny spacer po tym przepięknym mieście. Drugiego dnia, po śniadaniu pod opieką pani przewodnik poszliśmy przywitać się ze smokiem wawelskim, a następnie zwiedzać Wawel i Rynek Krakowski. Gdy dotarliśmy na zamek, zachwycaliśmy się pięknem architektury i z powagą wysłuchaliśmy ciekawych historycznych opowieści. Następnie poszliśmy zwiedzać Rynek. Mijaliśmy zabytkowe kościoły i kamienice. Na rynku przywitał nas hejnał z Wieży Mariackiej. Zachwycił nas Rynek z Kościołem Mariackim, Sukiennicami, pomnikiem A. Mickiewicza. Po krótkim posiłku i zakupie symbolicznych pamiątek ruszyliśmy na zwiedzanie Wieliczki. Wędrując trasą górniczą poznawaliśmy dawne zajęcia górników i ich ciężką pracę. Na pamiątkę każdy z nas zabrał ze sobą kawałek wykopanej przez siebie bryłki soli. Około godziny 17,00 ruszyliśmy w drogę powrotną do Luboszyc.
Dziękujemy p. Teresie Hajzer, p. Jolancie Jawid, p. Renacie Gajeckiej i p. M. Nielskiej za opiekę i wyrozumiałość.

Uczniowie klasy VII

 


Strona 3 z 8