Gałganek

 

Kolejny sukces „Gałganka” –Teatrzyku Szkolnego z Luboszyc

W dniu 14 listopada 2014 r. w Strzeleckim Ośrodku Kultury po raz 44 odbyły się Strzeleckie Spotkania Amatorskich Teatrów Lalek. Przegląd tradycyjnie rozpoczęto od „Hymnu Lalkarza” w wykonaniu Teatrzyku Szkolnego „Gałganek”, który od lat towarzyszy tej imprezie. Jury w składzie: Krystian Kobyłka - Dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, aktor OTLiA – Andrzej Mikosza oraz Dariusz Kowcun przyznało: II miejsce Szkolnemu Teatrzykowi „Gałganek” za spektakl „Ekolola w opałach”, I miejsce Teatrowi „Uwaga” z Antoniowa k. Ozimka za spektakl „Król Kruków”. Od ponad 35 lat Szkołę Podstawową w Luboszycach reprezentuje podczas różnych festiwali teatralnych zespół "Gałganek" pod przewodnictwem Ewy Sitarz –polonistki z tejże szkoły. Teatr jest laureatem wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów; imponująco wygląda bogata szkolna gablota z trofeami młodych aktorów i pani reżyser. Tym razem w spektaklu nawiązano do ekologii. Lalki ekologiczne samodzielnie wykonane przez Ewę Sitarz, przedstawiają króla i ciekawą, tajemniczą Lolę, która swoją odwagą obnażyła zakłamanie pochlebców próżnego władcy. Spektakl „Ekolola w Opałach” bawi dowcipnym tekstem, licznymi piosenkami, ciekawą scenografią i pomysłowymi rekwizytami. Ważne jest optymistyczne przesłanie Loli – głównej bohaterki, że „głupców nie wolno się bać – z głupców się trzeba głośno śmiać”.

Jak zwykle "Gałganki" świetnie bawiły się na scenie. Sobotnie zajęcia młodych aktorów w szkolnej sali gimnastycznej są tak autentyczne i twórcze, że z łatwością przenoszą się na deski teatru, trafiają do widzów, zachwycając również jurorów. A przecież podczas prób brak im styczności z prawdziwą sceną teatralną i próby odbywają się w niewielkich rozmiarów salce gimnastycznej szkoły w Luboszycach. Nasi uczniowie zagrali po mistrzowsku, pokazali jak można doskonale i swobodnie poruszać się na scenie, a widzowie już w trakcie występu nagradzali ich brawami. Talent aktorski dzieci i ogromne zaangażowanie Ewy Sitarz dostrzegli również członkowie jury.

Podczas tegorocznego przeglądu wyróżnienie za rolę aktorską otrzymała utalentowana aktorsko Rafaela Brixy z kl. II (tytułowa bohaterka Ekolola). Sukces był tym większy, że występowała po raz pierwszy na scenie. Luboszycki „Gałganek” jest przedsięwzięciem ponadpokoleniowym, przykładem może być wyróżnienie dla Rafaeli, której mama Brygida Brixy (Kalina) w latach 80-tych również uczęszczała na zajęcia z panią Ewą Sitarz.

Warto dodać, iż wsparciem dla Gałganków byli również uczniowie klasy VI SP w Luboszycach oraz rodzice młodych aktorów. Pomoc techniczną zespołowi z Luboszyc zapewniła Karolina Romańczak, studentka I roku Politechniki Opolskiej, która od wielu lat wspiera „Gałganki”.

Patronat honorowy tego przedsięwzięcia objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc oraz Karol Cebula Mecenas Kultury, biznesmen, fundator nagród. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury w Strzelcach Opolskich, prowadzącym Andrzej Wróbel ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury.

Obecny skład zespołu: kl. II Rafaela Brixy, Monika Gonsior, kl. III Zuzanna Dec, Julia Świerc, Wiktoria Wycisło, Emilia Ciesieńska, Kuba Słaby, Krzysztof Majiczek, kl. IV Aleksandra Patelska, Kamil Słaby, kl. V Jennifer Bujalla, Emilia Gonsior, Aleksandra Chojnacka, Natalia Frimark, Natalia Lukas, Piotr Wierszak.

Teatrzyk Szkolny „Gałganek” z Luboszyc to jedyny tak prężnie działający, od ponad 35 lat, uczniowski teatr w Gminie Łubniany i w województwie opolskim.

Tekst i fot. Anna Patelska


 Szkolny teatr"GAŁGANEK"

Szkolny teatr „Gałganek” od trzydziestu lat towarzyszy dzieciakom naszej szkoły

w wędrówce po wiedzę.

Sobotnia zabawa z piosenką i tekstami literackimi jest tworzeniem wspaniałych widowisk teatralnych i budowaniem niezapomnianych „gałgankowych” przyjaźni.

      Nasz teatr jest chlubą szkoły, wsi, całej gminy i województwa. Spektakle, oparte na własnych scenariuszach, są wysoka oceniane przez widzów i jurorów wojewódzkich i ogólnopolskich festiwali teatralnych.

      My, młodzi aktorzy – jesteśmy dumni

i szczęśliwi, bo mamy siebie i nasz teatr. Dzięki temu bawimy i wzruszamy innych, czasami zmuszamy do zatrzymania się, refleksji, zadumy…

 

      (…) I nikt nikogo nie będzie się bać.

             I nikt z nikogo nie będzie się śmiać. (…)

      To słowa naszej ulubionej poetki - Danuty Wawiłow.

 

Hymn lalkarza

 

Chodzi lalkarz światem,

Serce w nim rogate

Chodzi z wiatrem, z pluchą,

Z lalką za pazuchą.

 

       Ref.: Hej!, Hej! Jak wędrowne ptactwo,

                Hej!, Hej! Kukiełkarskie bractwo

                Zobaczycie teraz najpiękniejszy teatr.

 

Gdzie parawan stanie,

Tam nasze mieszkanie!

Gdzie się lalkarz zjawi,

każdy się ubawi.

 

       Ref.: Hej!, Hej! Jak wędrowne ptactwo,

                Hej!, Hej! Kukiełkarskie bractwo

                Cztery strony wiatru i jest gmach teatru.

 

Chodził tak mój dziadek,

Pra i pra pradziadek.

I ja nie przestanę

chodzić z parawanem.

      

       Ref.: Hej!, Hej! Jak wędrowne ptactwo,

                Hej!, Hej! Kukiełkarskie bractwo

                Ścisnę lalkę w pięści, niech i wam się szczęści.

 


       Szkolny teaatr " Gałganek" działa w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Bosko w Luboszycach, już ponad 25 lat bawi swoimi spektaklami szeroki krąg miłosników teatru.  Zespół skupia uczniów klas I-VI, spotyka się w sobotnie przedpołudnia, w czasie ferii, często wypoczynek letni łączy z występami i warsztatami teatralnymi."Gałganek" jest znany nie tylko na terenie swojej gminy, występował w wielu przeglądach teatrów dziecięcych w Polsce, równiez za granicąOstatnia znaczące sukcesy to: 

  • "ZŁOTA MINIATURA" (najwyższy laur) w Ogólnopolskim Forum Teatrów Dziecięcych w Opolu (maj 2002)
  • I miejsce w Wojewódzkich Strzeleckich Spotkaniach Amatorskich Teatrów Lalkowych (listopad 2002)
  • I miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Oleśnie (grudzień 2002)

Przygoda teatralna luboszyckich "Gałganów" przeniosła się na antenę radia Opole, gdzie dzieci tworzą radiowy teatr:"Pudełkowy Teatr Wyobraźni u Cioci Muszelki".

 Gałaganek grupowe XI 2012 1 1 Pani Jola i Karolina 1 1

Opiekunem zespołu jest nauczycielka języka polskiego luboszyckiej  szkoły-mgr Ewa Sitarz. Za twórcze działanie z dziećmi, wieloletnią pracę opiekuńczą i reżyserską Ewa Sitarz otrzymała znaczące odznaczenia:

  • 1998 r.-odznaczenie państwowe Ministra Kultury i Sztuki- "ZASŁUŻONY DZIAŁACZ KULTURY"
  • 2000 r.-NAGRODĘ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO- za upowszechnianie kultury i działalność kulturalno-oświatową.

 

 

 Reżyser Ewa Sitarz 1 1

                                                           mgr Ewa Sitarz