Dnia 5 listopada 2022r. uczniowie klasy V PSP im. ks. Jana Bosko w Luboszycach wraz z wychowawcą panią Anną Maziarz i opiekunem panią Izabelą Marut, mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach, które odbywały się w Muzeum Wsi Opolskiej w ramach projektu – „Mamy rady na odpady”. Celem projektu było propagowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, związanych z racjonalnym gospodarowaniem odpadami poprzez pokazanie możliwości minimalizowania odpadów, maksymalne ich wykorzystanie – promowanie idei ” zero waste”.

Uczniowie mieli możliwość zobaczenia, jak ludzie wcześniej radzili sobie z pozyskiwaniem i zachowywaniem przedmiotów w stanie nadającym się do wielokrotnego wykorzystania i jak nadawali im „drugie życie”. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak drutowano garnki po to, by wzmocnić ich jakość i zabezpieczyć przed szybkim zniszczeniem, wzięły też udział w pokazie pracy na kołowrotku – w ten sposób dowiedzieli się, jak pozyskiwano przędzę i jak szyto ubrania. W pokazie cerowania – uczniowie mieli możliwość samodzielnie zacerować podarte skarpety i przekonać się, że zacerowana rzecz wcale nie musi wyglądać źle lub nieatrakcyjnie.

Klasa V poznała również zwyczaj wykonywania i zdobienia podłaźniczek, szczególną atrakcją było wykonanie ich własnoręcznie.

Po zakończeniu  warsztatów przyszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd oraz spotkanie ze św. Mikołajem, który obdarował każdego ucznia torbą słodkich i ekologicznych prezentów.

Na koniec uczniowie ugoszczeni zostali smacznym poczęstunkiem.

Koordynatorem projektu był pan Krystian Czech.

DZIĘKUJEMY !!!

Przywitanie i śpiewanie kolęd:

Spacer po Muzeum: