Realizując kolejne zadanie w ramach projektu „(Nie)zwykła matematyka” pt. „Napad na bank”, uczniowie klas ósmych naszej szkoły odwiedzili placówkę Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Opolu.

Podczas spotkania z pracownikiem banku dowiedzieli się co to jest i czym zajmuje się bank centralny. Co to znaczy, że bank centralny jest bankiem państwa, na czym polega zarządzanie przez ten bank rezerwami dewizowymi państwa oraz jaka jest rola banku centralnego w systemie finansowym.

Pan Sławomir Kusz wyjaśnił co oznacza stabilność cen i jak polityka pieniężna przyczynia się do zapewnienia właściwego funkcjonowania gospodarki.

Dowiedzieliśmy się, że oprócz 6 banknotów będących w obiegu jest siódmy banknot kolekcjonerski o nominale 19 złotych, wydany w 100. rocznicę utworzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Ciekawe informacje dotyczyły tego skąd jak powstają pieniądze i co świadczy o ich wartości.

Spotkanie zakończyło się udanym włamaniem do sejfu przez jednego z uczniów. Nagrodą za otwarcie były znajdujące się wewnątrz sejfu słodycze, którymi zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy spotkania.