grupa ludzi

Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej „Nie traćmy pamięci” jak co roku jest okazją zwrócenia uwagi na cierpienie ofiar z powodu systemów totalitarnych: nazizmu i stalinizmu. To czas, w którym pragniemy mówić o przeszłości, by w ten sposób wpływać również na teraźniejszość i przyszłość.

Po raz kolejny uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Luboszycach zmierzyli się z tematem wojny i jej brutalności, cierpienia, ale też bohaterstwa i tęsknoty za domem, ojczyzną. Pięciu uczniów naszej szkoły 14 kwietnia 2023 r. odwiedziło Centralne Muzeum Jeńców Wojennych
w Łambinowicach, by wziąć udział w jubileuszowej XXX edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Jenieckiej „Nie traćmy pamięci.” W przesłuchaniach wzięło udział 81 uczniów z całego województwa opolskiego, prezentując wybrane utwory w trzech grupach wiekowych: 9-12 lat, 13-15 lat i 16-19 lat.

Naszą szkołę reprezentowali: Stefania Lacek (klasa 4a), Sebastian Madura (klasa 4a), Antonina Lacek (klasa 7), Jonas Weidel (klasa 8a) i Marta Lukosz (klasa 8b), przygotowani przez nauczyciela języka polskiego – panią Justynę Kasprzyk-Ressel.

Zadaniem każdego uczestnika było zaprezentowanie dwóch wybranych utworów. Po wystąpieniu wszystkich uczniów jury w każdej grupie dokonało krótkiego podsumowania i udzieliło wielu cennych rad. Następnie uczestnicy mogli zwiedzić teren dawnego obozu. Po powrocie wszyscy zebrali się, by wysłuchać ogłoszenia wyników. Część jubileuszową wydarzenia uświetnił ponadto premierowy pokaz filmu dokumentującego trzy dekady poezji w Muzeum oraz okolicznościowy tort.

Zachęcamy w tym miejscu do obejrzenia filmu przedstawiającego historię tego konkursu:

https://www.youtube.com/watch?v=n4fxtM6f2WA&t=3s

W tym roku przyznana została nagroda specjalna w wysokości 500 zł, ufundowana przez Stanisławę Borzemską i Edmunda Borzemskiego. Laureatką tej nagrody została Antonina Lacek, która w grupie wiekowej 13-15 lat recytowała utwory: Konstanty Ildefons Gałczyński, „Matka Boska Stalagów”, Kazimiera Iłłakowiczówna, „O Boże…”

Wyróżnienie w tej samej grupie wiekowej otrzymała Marta Lukosz, która zaprezentowała przed jury utwory: Wisława Szymborska, „Obóz głodowy pod Jasłem”, „Kazimiera Iłłakowiczówna, „Kolęda katyńska”.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Zmierzyli się oni z poezją, która porusza trudne tematy i wzbudza wiele emocji.