LUBELSKI TRÓJKĄT ATRAKCJI

Kazimierz Dolny – Nałęczów – Lublin

 

W dniach 05.06.2023 r. – 07.06.2023 r. uczniowie klas V i VI uczestniczyli w wycieczce szkolnej na  Lubelszczyzę.

1 dzień – Kazimierz Dolny – perełka polskiego renesansu.

Zwiedzanie zaczęliśmy spacerem po Rynku, wśród malowniczych kamieniczek. Podążając od strony Rynku pod górkę znaleźliśmy posąg psa i słuchaliśmy legendyo tym dzielnym czworonogu, zajrzeliśmy do kościoła Farnego św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, w którym znajdują się jedne z najstarszych w Polsce organów w modrzewiowej oprawie i przeszliśmy koło ruin zamku by dotrzeć na wzgórze Trzech Krzyży z piękną panoramą miasta i Wisły. Kolejno dotarliśmy  nad rzekę – do statku, którym odbyliśmy godzinny rejs po meandrach Wisły.

2 dzień – Nałęczów i Wojciechów

Spacer po parku – podczas „gry parkowej” podzieleni na grupy znajdowaliśmy charakterystyczne punkty uzdrowiska i rozwiązywaliśmy szereg zadań – odnaleźlismy domek z muzeum Bolesława Prusa, zrobiliśmy sobie selfie z pisarzem przysiadając na jego ławeczce, policzyliśmy kaczki i spróbowaliśmy odjechać starodawnym rowerem. Po aktywnym zwiedzaniu wróciliśmy do ośrodka i zwiedzaliśmy  zoo Wojciechów, gdzie na 4 hektarach zgromadzono przedstawicieli kilkudziesięciu gatunków zwierząt, w tym prawdziwy unikat w skali kraju – biały lew, pumy amerykańskie, dwa gatunki małp, antylopy, osły, kangury i makaki japońskie. Na terenie zoo znajduje się także plac zabaw z licznymi atrakcjami (huśtawki, wieże, zjeżdżalnie, duża trampolina, zjazd linowy tyrolkowy, bramki do piłki nożnej). Był to czas na obserwację zwierząt i zabawę. Było super.

3 dzień – Lublin

Przejazd do LUBLINA, jednego z najstarszych miast Polski, w którym zachowały się pamiątki z różnych epok. Nasze zwiedzanie było nietypowe – zobaczyliśmy „Lublin na wesoło” – przeszliśmy z przewodnikiem po Starym Mieście bez nudy i sztampy, jedynie z zabawnymi i ciekawymi historiami miejsc i zdarzeń. Na jakiej lubelskiej ulicy król ugrzązł w błocie? Kiedy zapieje kogut na Wieży Trynitarskiej? Gdzie dawniej mieszkańcy wylewali nieczystości? Takich wiele zabawnych ciekawostek i anegdot poznaliśmy w czasie tego wesołego spaceru. Na koniec zawitaliśmy do Lubelskich Podziemi. Ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta to podziemny labirynt. Przeszliśmy historycznymi zakamarkami i usłyszeliśmy niesamowite historie związane z Lublinem.

W godzinach wieczornych zadowoleni wróciliśmy do domów.

 

https://youtu.be/lReCaZv6eR8