Stolica zjednoczonych Niemiec wyrasta na jedno z najbardziej interesujących miast Europy. Jest to miasto, które fascynuje, intryguje, a wielu jest w stanie zauroczyć pełnią rozmachu i zarazem dość przyjazną człowiekowi architekturą i urbanistyką, połączonymi z pięknym położeniem  na brzegu dwóch rzek i kilku jezior.

Choć nasza wycieczka trwała tylko jeden dzień, udało się nam zobaczyć kilka najważniejszych miejsc w Berlinie.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych dwóch szkół podstawowych z naszej gminy – PSP im. ks. Jana Bosko w Luboszycach i PSP im. Powstańców Śląskich w Łubnianach.

Po przedłużającej się (ze względu na straszne korki) podróży dotarliśmy do Berlina w godzinach południowych. Nasza przygoda rozpoczęła się na  Aleksanderplatz – głównym placu dawnego Berlina.

Tutaj uczniowie mieli możliwość na własne oczy zobaczyć liczącą sobie 362m. wysokości wieżę telewizyjną – Fersehturm oraz Urania – Weltzeituhr (zegar czasu światowego Urania). Następnie nasz spacer prowadził do Nikolaiviertel – ulubionego miejsca spacerów berlińczyków i turystów. Tutaj mieliśmy okazję zobaczyć Berliner Dom – katedrę berlińską oraz położoną nad Szprewą Museuminsel (wyspa muzeów). W czasie spaceru główną ulicą Berlina – Unter den Linden (Pod Lipami) była możliwość zobaczenia budynków Uniwersytetu Humboldta, opery i biblioteki głównej oraz wejścia do budynku Odwach (pomnik upamiętniający ofiary wojen i tyranii). Ulicą Pod Lipami nasza wycieczka dotarła do Brandenburger Tor (Brama Brandenburska) – głównej atrakcji Berlina. W pobliżu uczniowie mieli okazję zatrzymać na chwilę zadumy przy bardzo wymownym

Pomniku Pomordowanych w czasie II Wojny Światowej Żydów Europy.

Kolejna atrakcja czekała na uczniów na Potsdamer Platz (Plac Poczdamski) – zachował się tu fragment oryginalnego Muru Berlińskiego, dzielącego Berlin na część wschodnią i zachodnią)

Oprócz zwiedzania atrakcji Berlina znalazł się również czas na skosztowanie berlińskich przysmaków – kebabu czy kiełbasek curry – część uczniów chętnie z tej okazji skorzystała.

Ostatnią atrakcją wycieczki była wizyta w Muzem Komunikacji, gdzie uczniowie mogli prześledzić rozwój postępu, jaki nastąpił w dziedzinie przekazywania informacji, jak i samemu przesłać informację w niekonwencjonalny sposób lub zamienić się w dziennikarza przekazującego informację ze studia telewizyjnego.

Trochę zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu w późnych godzinach wieczornych, wielu – z postanowieniem ponownych odwiedzin  stolicy Niemiec.

Opiekunkami grupy były panie: Magdalena Folęga, Małgorzata Sygulka – Dunat z PSP w Łubnianach oraz pani Joanna Lukosz i Anna Maziarz z PSP w Luboszycach.