,,Ścisnę lalkę w pięści – niech i wam się  szczęści!” To słowa hymnu szkolnego teatru ,,Gałganek”, który od ponad czterdziestu lat zachwyca autorskimi spektaklami.

W piątek 26. kwietnia zespół wystąpił na 48. Festiwalu Teatrów Dziecięcych                        w Oleśnie.  Spektakl ,,Śmiechu warte” rozbawił, wprost oczarował jurorów i całą widownię. To barwne przedstawienie pokazało niesamowity talent młodych artystów z luboszyckiej szkoły. Autentyczna zabawa i magia teatru sprawiły, że spadł na nas deszcz nagród.
Jako jedyny zespół, otrzymaliśmy nagrodę za najlepszą reżyserię, zajęliśmy jako zespół zaszczytne 2. miejsce. Indywidualna nagroda dla najlepszego aktora również trafiła do rąk Gałganka – genialnego Konradka Pochwały.

Scenariusz powstał w oparciu o tekst Urszuli Kozioł ,,Król malowany”. Nie  było łatwym zadaniem umieścić w nim 25 aktorów tak, żeby każde dziecko czuło się ważne, docenione i dumne z osiągniętego sukcesu. Udało się! Przed nami kolejny etap: w połowie maja wyjeżdżamy w okolice Rybnika (Czerwionka – Leszczyna). Czeka nas tam dwudniowa  teatralna przygoda z warsztatami, na 26. Dziecięcym Festiwalu Teatrów. Zmierzymy się z teatrami ośrodków kultury z całej Polski! Jako jedyni będziemy reprezentować ,,zwykłą” (jakże niezwykłą!) szkołę podstawową. Liczymy na wymianę doświadczeń artystycznych i wspaniałe przyjaźnie na dalszą teatralną wędrówkę. Jeśli ktoś zechciałby spędzić z Gałgankiem parę niezapomnianych chwil, to zapraszamy do Opolskiego  Teatru Lalki i Aktora! Na zaproszenie dyrektora teatru – Krystiana Kobyłki, dzieciaki z Luboszyc wystąpią 14. czerwca o godz. 10. w ramach Dni Opola. Jesteśmy szczęśliwi, że zostaliśmy wyróżnieni za twórcze dokonania i możemy dzielić się nimi na scenie profesjonalnego teatru.