Dzień Ziemi jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności oraz uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest

obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.  Każdego roku odbywa się ono pod określonym hasłem przewodnim. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zainwestuj w naszą planetę”.

W naszej szkole w tym roku obchody Dnia Ziemi połączyliśmy ze Światowym Dniem Kreatywności – 21 kwietnia.  Zaproponowaliśmy uczniom działania, w których mogli wykazać się kreatywnością,  wyobraźnią i twórczym myśleniem. 23 kwietnia odbył się Szkolny Turniej ekologiczny „Przyjaciel Ziemi”, w którym wzięli  udział uczniowie z klas IV-VIII tworząc 7 drużyn trzyosobowych. Zespoły miały do wykonania zadania przygotowane przez członków koła ekologicznego. Były miedzy innymi: rozpoznawanie roślin, rozpoznawanie sylwetek i głosów zwierząt, krzyżówki z wiedzy ekologicznej, układanie puzzli, rozwiązywanie rebusów ekologicznych. Najwięcej emocji dostarczyło rozpoznawanie przypraw na podstawie smaku i ich zapachu.

Nad prawidłowym przebiegiem Turnieju i poprawnością wykonywanych zadań czuwało jury w składzie : Pani Gabriela Dworakowska, Pani Ada Gabryś i Pani Elżbieta Molenda.

Najwięcej punktów uzyskała klasa IVb i ona zdobyła I miejsce w turnieju, II miejsce zajęła klasa VI a trzecie przypadło klasie VII.  Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Turniej ten był wspaniałą okazją do podzielenia się wiedzą z zakresu ekologii, ale również dobrą zabawą dla wszystkich zebranych.

Było głośno, kolorowo a najważniejsze proekologiczne. Nasi uczniowie są świadomi, że o Ziemię należy dbać oszczędzając energię elektryczną, wodę oraz segregując śmieci i szanując środowisko naturalne.

 

Każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać bez względu na to kim jesteśmy oraz ile mamy lat.

 

 

Małgorzata Kułaga

Opiekun Koła Ekologicznego