W jeden z majowych poranków naszą szkołę odwiedzili niespodziewani goście: Klaus i Elisabeth  Rotherowie z synem Marco. Sprowadziło ich  tu pragnienie odwiedzenia rodzinnego domu, czyli obecnego budynku szkoły w Luboszycach. W tym domu urodził się Klaus.Jak się dowiedzieliśmy,  zbudował go jego ojciec Alfret Roth, który był zarazem nauczycielem i kierownikiem tej szkoły.

Państwo Rotherowie odwiedzili już szkołę w Luboszycach, gdy żyła jeszcze założycielka szkolnej  Izby Regionalnej pani Zosia Wilczek. Powrócili do naszej szkoły ze zdjęciami z poprzedniej wizyty. Tym razem, spacerując po swoim byłym rodzinnym mieszkaniu,  Klaus z radością i wzruszeniem oglądał poddasze szkolne, meble należące niegdyś do jego rodziców, a przede wszystkim zielony, kaflowy piec stojący w szkolnej bibliotece. Następnie nasi goście przyjechali do Muzeum Etnograficznego im. Danuty Zalewskiej. Tu również z wielkim zainteresowaniem podziwiali zgromadzone eksponaty przywołujące  wspomnienia z dzieciństwa. Byli pełni podziwu dla pracy nauczycieli pielęgnujących tradycję i historię regionu.