Pomysłodawczynią i założycielką Izby Regionalnej była świętej pamięci mgr Danuta Zalewska, która przez wiele lat pracowała w naszej szkole jako polonistka. Była dla młodzieży przyjaciółką, na której wsparcie zawsze można było liczyć. To właśnie dzięki Pani mgr Zalewskiej i jej staraniom Izba Pamięci miała szansę powstać, stanowiąc jednocześnie po dzień dzisiejszy chlubę szkoły.

Od 2020 r. Muzeum Etnograficzne w szkole w Luboszycach prowadzi mgr Marzena Leżak.

W ramach działania szkolnego Muzeum Etnograficznego, funkcjonuje koło historyczno-regionalne, zajęcia odbywają się w muzeum w piątki w godz. 13:30 – 14.30. W roku szkolnym 2021/2022 nasze muzeum wzięło udział jako partner obok Łubiańskiego Ośrodka Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w projekcie ETNO – dziatki ,,Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 – Opolskie. W ramach projektu w muzeum zorganizowano warsztaty etnograficzne dla animatorów oraz szereg spotka dla uczniów. Było to warsztaty ze zdobienia przedmiotów codziennego użytku, warsztaty malowania na szkle, warsztaty kulinarne na których powstawały tradycyjne przetwory, warsztaty muzyczne oraz z tkactwa tradycyjnego. Zwieńczeniem projektu były konkursy rodzinne: Fotograficzny: Wehikuł czasu, oraz reportaż ,,Powiedź mi babciu, powiedz mi dziadku, w których to nasze uczennice zajęły wysokie miejsca.

W sobotę 9 kwietnia uczniowie z naszego koła regionalnego wzięli udział w warsztatach ze zdobienia jajek wielkanocnych, które odbyły się w Łubiańskim Ośrodku Kultury.

W ramach projektu „Zabawa Sztuką” uczniowie z koła regionalnego w Biadaczu wzięli udział w warsztatach artystycznych. Tematem przewodnim zajęć, była twórczość Tadeusza Makowskiego, uznanego za jednego z najciekawszych malarzy polskich okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na jego obrazach odnajdziemy głównie kulturę ludową: wioski, pejzaże, kwiaty, bawiące się
i poprzebierane dzieci.

Uczniowie PSP w Biadaczu na podstawie jego prac wykonali makietę wsi. Można ją podziwiać w GBP w Łubnianach.